Máte dotaz? Napište nám na info@oveckarna.cz
Menu

Dětský fusak s ovčí vlnou Šedý

Code: 11-00007 (2)

Dětský fusak do kočárku v elegantním šedém provedení je vhodný i pro celoroční užití, díky vnitřnímu materiálu z ovčí vlny Merino. Tento skvělý materiál byl zpracován tak, aby byl co nejjemnější vůči jemné pokožce malých dětí. Vrchní část je utahovatelná a tak na miminko nebude foukat ani ve větrném počasí. Prední část je po celé délce odepínatelná pro lepší manipulaci s vaším děťátkem.

Color

Baby Sleeping bag from Sheep Wool - Cream Baby Sleeping bag from Sheep Wool - Bronze Dětský fusak s ovčí vlnou Šedý

94,25 €

When will I receive the goods?

You can have the goods Wednesday 23. 9

in stock

Color

Baby Sleeping bag from Sheep Wool - Cream Baby Sleeping bag from Sheep Wool - Bronze Dětský fusak s ovčí vlnou Šedý

Product description

Dětský fusak do kočárku v elegantním šedém provedení je vhodný i pro celoroční užití, díky vnitřnímu materiálu z ovčí vlny Merino. Tento skvělý materiál byl zpracován tak, aby byl co nejjemnější vůči jemné pokožce malých dětí. Vrchní část je utahovatelná a tak na miminko nebude foukat ani ve větrném počasí. Přední část je po celé délce odepínatelná pro lepší manipulaci s vaším děťátkem.

Merino vlna je získávána střižením mladých australských ovcí, není kousavá a navíc má skvělé termoregulační vlastnosti tzn. zaručuje regulaci optimální teploty a současně dokáže odpařovat přebytečnou vlhkost. Taky je antibakteriální s téměř nulovou prašností, proto je vhodný i pro alergiky či citlivější miminka. Z vnější strany je fusak opatřen nepromokavým materiálem, který zároveň odolá i silnému větru. Fusak lze využít i do sportovního kočárku a to díky otvorům pro pás na zadní straně.

Rozměry: 100 cm x 50 cm

Zajisté oceníte, že vlněné fusaky jsou vyrobeny od české tradiční značky Vlnka. Díky použití vysoce kvalitních materiálů, výrobky získaly světové certifikáty o kvalitě a pravosti.

Details

Category Children
Season Winter
Manufacturer Vlnka
Material Sheep wool
Kolekce Kolekce Fusak

OEKO-TEX®

OEKO-TEX® Standard 100 is a worldwide unified certification system for textile raw materials, intermediate products and end products at all stages of processing to eliminate harmful substances. All non-textile components are also tested in the manufacturing process. For many companies, meeting OEKO-TEX® requirements is an integral part of their delivery conditions

WoolMark® Bedding

It is an international quality label awarded by The Woolmark Company to woolen fabrics, knitwear, blankets and which guarantees quality according to standardized tests. Products that match the tests may be labeled Woolen Seal. Only products containing premium, high quality wool from Australian sheep will get this certificate.

Maintenance

This product is ideally maintained by a dry cleaning method offered by all conventional dry cleaners. This method of cleaning does not cause precipitation or deformation.

Hand washing
This product can be hand washed, we recommend a bath up to 30 ° C. When rinsing, it is sufficient to gradually reduce the water temperature to avoid precipitation or deformation. Then just gently squeeze and dry horizontally to prevent material from being pulled out. A suitable maintenance product is Lanolin, which we offer is as gentle as possible for sheep wool.

Machine washing
We do not recommend washing the product in the washing machine.

Drying
Be sure not to dry the product on heater. In case the heating exceeds the temperature of 30 ° C, (which is quite normal) the water contained in the knit is also heated above 30 ° C and the product shrinks in the same way as in an unsuitable wash.

When drying in a dryer, we recommend using intelligent woolen balls that absorb the moisture of the laundry, reduce its static charge, make it easier to work with ironing and even fulfill the function of fabric softener. They can also be used outside the dryer by placing them in the laundry basket for a while, where they can also absorb moisture in the meantime before hanging.

Do not use fabric softener!
Attention!
Machine washing will degrade the product, knit the fabric and shrink. Such a degraded product cannot be claimed.

Why sheep wool?

Sheep wool is one of the oldest textile materials, along with silk from China and flax from Egypt. The sheep and the dog were the first friends of man. The sheep could feed a man and warm him up during the harsh winters. Traditional woolen materials still have an irreplaceable position in our closets today because of their unique properties, which no artificial material has ever surpassed.

Wool has the natural ability to transport moisture away from the body into the environment. It can absorb water up to 35% of its own weight. Once the ambient humidity is reduced, the water starts to evaporate again into the air. So the feeling of wet clothes comes much later than with other materials.

When wool absorbs moisture, it also generates heat. And you can feel pleasant dry heat despite bad weather. Conversely, when the ambient temperature rises, the wool stops generating heat. It is therefore an active thermoregulation that the wool is capable of. Due to the high lanolin content, the wool is self-cleaning. Wool fibers stimulate movement in the air and begin to expand and contract dynamically. In combination with lanolin, dirt will come to the surface itself.

You can read more on our blog

Cash on delivery available 

You can also order
by phone 

We from Woolville recommend

Rating

(2)
rate

This product has no text rating. Add first.

Become a member

of our sheep family and we'll pamper you

  • You get a club price that is 5% lower.
  • Access orders for easy returns.
  • Be the first to learn about upcoming events.

Question about product

Načíst