Do you have a question? Write to us at
info@woolville.com

Cart(0)

close

There are no items in the cart.

Knitted scarf Merino KAMA S07 Gray

Code: 4-00018-20

Hřejivý a slušivý kousek kvalitní vlny od české značky KAMA vás udrží v teple za každého počasí. Ovčí vlna Merino vás překvapí svou hebkostí a schopností regulovat teplotu, díky tomu bude příjemně hřát i když bude mokrá. Účinně absorbuje vlhkost, kterou následně odpaří do ovzduší a proto se budete cítit vždy komfortně. Jemné barevné tóny a krásné norské vzory okouzlí opravdu každého a hned se do nich zamilujete.

62,65 €

Price for members of the sheep family

59,50 €
in stock
When will I receive the goods?

You can have the goods 21. 9.

Free shipping
from 275,00 €.

You can return goods
for up to 30 days free of charge


Description and specifications Review

Product description

KAMA je česká rodinná firma, která úspěšně působí na trhu již 30 let. Za dobu svého působení pracuje s nejkvalitnější vlněnou přízí značky SCHOELLER, která je vyráběna s ohledem na zdraví člověka a šetrnosti k přírodě. Jejich pletené výrobky jsou krásným dílem přírodního materiálu, kterým je kvalitní ovčí vlna a moderních vláken. Pletené svetryčepice, rukavice a deky jsou jejich hlavním sortimentem.  

Rozměry: 22 x 170 cm

Details

Category Women, Men
Color Gray
Activity For sporting
Manufacturer Kama
Material Sheep wool

quality certificates

100% Merino wool

This warm piece is made of 100% natural soft merino wool, which does not irritate the skin, is antibacterial and therefore effectively resists odor. Its thermoregulatory property actively regulates temperature and warms you up even when wet. Wool has a great property that it is antiallergenic and therefore is suitable for sensitive skin. This wool is certified for the highest environmental friendliness and safety. Nature and quality workmanship will put you in the warmth that will suit you.

Reviews from our customers

5 (1 review)

This product has no text rating yet. Add first.

Do you have a question? Write to us at
info@woolville.com

Color variations

Choose size

Question about product

Načíst