Do you have a question? Write to us at info@woolville.com
Menu

Knitted scarf Merino KAMA S07 Gray

Code: 4-00018-20 (1)

Hřejivý a slušivý kousek kvalitní vlny od české značky KAMA vás udrží v teple za každého počasí. Ovčí vlna Merino vás překvapí svou hebkostí a schopností regulovat teplotu, díky tomu bude příjemně hřát i když bude mokrá. Účinně absorbuje vlhkost, kterou následně odpaří do ovzduší a proto se budete cítit vždy komfortně. Jemné barevné tóny a krásné norské vzory okouzlí opravdu každého a hned se do nich zamilujete.

62,95 €

When will I receive the goods?

You can have the goods Thursday 24. 6

in stock

Product description

KAMA je česká rodinná firma, která úspěšně působí na trhu již 30 let. Za dobu svého působení pracuje s nejkvalitnější vlněnou přízí značky SCHOELLER, která je vyráběna s ohledem na zdraví člověka a šetrnosti k přírodě. Jejich pletené výrobky jsou krásným dílem přírodního materiálu, kterým je kvalitní ovčí vlna a moderních vláken. Pletené svetryčepice, rukavice a deky jsou jejich hlavním sortimentem.  

Rozměry: 22 x 170 cm

Details

Category Women, Men
Color Gray
Activity For sporting
Manufacturer KAMA
Material Sheep wool

100% Merino wool

This warm piece is made of 100% natural soft merino wool, which does not irritate the skin, is antibacterial and therefore effectively resists odor. Its thermoregulatory property actively regulates temperature and warms you up even when wet. Wool has a great property that it is antiallergenic and therefore is suitable for sensitive skin. This wool is certified for the highest environmental friendliness and safety. Nature and quality workmanship will put you in the warmth that will suit you.

Cash on delivery available 

You can also order
by phone 

We from Woolville recommend

Rating

(1)
rate

This product has no text rating. Add first.

Become a member

of our sheep family and we'll pamper you

  • You get a club price that is 5% lower.
  • Access orders for easy returns.
  • Be the first to learn about upcoming events.

Question about product

Načíst