Menu

Women's slippers Marie with sheep wool

Code: 13-00352 (1)

It is a quality home shoe suitable for people with swelling of the feet and high instep. Slippers are made by hand from high quality natural materials in Zlín.

Adult footwear sizes

What size to choose?

37,90 €

When will I receive the goods?

Goods will be delivered in 2 working days through express delivery service DHL.

in stock

Product description

Women's Home Slippers are handmade from high quality natural materials. The upper part of our home shoes is made of the highest quality beef leather. The inner part is equipped with merino sheep wool, which keeps warm, is antibacterial and thermoregulating. Before the production of our slippers, we had the sheep wool tested in the Zlín ITC.

Sheep wool itself has a certificate of hygienic safety, ie. That it is possible to wear shoes on a bare foot without any problem. As we listen to the needs and requirements of our customers, I have tried to produce the most comfortable slippers for people who have problems with foot swelling and higher instep.

So we made the upper structure so that it was spacious, lightly wrapped and worn even better. The outsole is made of lightweight yet highly durable material EVAc. Footwear is made in the Czech Republic, specifically in Zlín, by people with rich experience, which guarantees the quality of craftsmanship.

Details

Category Women
Season Winter
Fastening Without zipper
Sole type For home use
Manufacturer Vlnka
Material Kůže

Why sheep wool?

Ovčí vlna patří k jednomu z nejstarších textilních materiálů spolu s hedvábím z Číny a lnu z Egypta. Ovečka a pes byly první přátelé člověka. Ovce dokázala člověka nasytit a zahřát ho při tuhých zimách. Tradiční vlněné materiály mají i dnes své nezastupitelné místo v našich skříních pro své jedinečné vlastnosti, které žádná umělý materiál dosud nepřekonal.
 

Vlna má přirozenou schopnost odvádět vlhko od těla do okolního prostředí. Dokáže pohltit vodu až do 35% vlastní hmotnosti. Poté co se sníží vlhkost okolního prostředí se voda opět začne odpařovat do vzduchu. Pocit mokrého oblečení tak přichází mnohem později než u jiných materiálů.
 

Když vlna absorbuje vlhkost, zároveň vytváří teplo. A vy můžete navzdory špatnému počasí cítit příjemné suché teplo. Naopak, když okolní teplota stoupne, vlna teplo přestane vytvářet. Jedná se tak o aktivní termoregulaci, které je vlna schopná. Díky vysokému obsahu lanolinu je vlna samočistící. Vlákna vlny se na vzduchu stimulují k pohybu a začnou se dynamicky roztahovat a smršťovat. V kombinaci s lanolínem, tak nečistoty vyjdou na povrch samy

Více se dočtete v našem blogu 

Free shipping
above 275,00 €
Cash on delivery available
You can also order
by phone
You can return goods
for free up to 30 days

We from Woolville recommend

Rating

(1)
rate

This product has no text rating. Add first.

Become a member

naší ovčí rodiny a budeme si vás hýčkat

  • You get a club price that is 4% lower.
  • Přístup k objednávkám pro jednoduché vrácení zboží.
  • Be the first to learn about upcoming events.

Question about product

Načíst

Size chart

Slippers and shoes

EU size In centimeters
35 22 - 22,5 cm
36 230cm
37 23,5-24cm
38 24-24,5cm
39 25cm
40 25,5-26cm
41 26-26,5cm
42 27cm
43 27,5-28cm
44 28-28,5cm
45 28,5-29cm
46 29,5-30cm
47 30-30,5cm
48 31cm
49 31,5-32cm
50 32-32,5